DuMolEstate Vineyard Chardonnay Sonoma Coast 2023
Inhalt 0,75L | CHF 86.60/L
Unsere Degustationsnotiz
Der 2023er ‹Chardonnay Estate Vineyard› ist ein Wein von grandioser Balance, Tiefe, Reinheit, Frische und Textur. Die tiefgründige Nase ist geprägt von feinsten Reduktionsnoten in Form eines abgebrannten Streichholzes in Verbindung mit Crème brûlée, Lemon Curd und Limettenabrieb, Pfirsich, Nektarine und Orange. Am Gaumen wirkt der Chardonnay saftig und enorm frisch mit einem klaren, präzisen Säurebogen, viel Kraft und Konzentration, einer lebendigen Beschwingtheit und einem langen, intensiven Finale.
Awards
96
Wine in Black
Der DuMOL ‚Estate Vineyard Chardonnay‘ Sonoma Coast 2023 ist einer der grossen West-Coast-Weine der USA, der sich vor keinem anderen Chardonnay zu verstecken braucht. Mastermind Andy Smith und Jenna Davis erzeugen einen Wein von grossartiger Eleganz, Präzision, Spannung und Tiefe!
97
Jeb Dunnuck
The higher elevation cousin to the Bressay, the 2023 Chardonnay DuMol Estate comes from a two-acre section of the vineyard planted to the Mt. Eden clone of Chardonnay. From this protected, tree-shaded site with high-density spacing (which ripens about a week later), the wine displays a bright yellow color and offers a wonderful, focused drive on the nose, with notes of fresh ginger, fresh apples, lime, and saline. It has a compact core with good density, although it ultimately showcases its more cool-vintage character with its vibrant energy and persistent length. Drink 2025-2037.
96
Robert Parker
The 2023 Chardonnay Estate Vineyard comes from high-density Mt. Eden vines. Grapes were harvested from September 23 to October 1, and the wine was matured for 11 months in 26% new French oak cigare barrels, followed by six months in tank. It has a kaleidoscopic perfume of crème brûlée, panna cotta and matchstick, melon, nectarine and orange peel. The full-bodied palate is incredibly powerful and concentrated, and its exotic, tropical flavors are delivered in a luxurious, satiny texture. It's balanced by vibrant acidity and has an epically long finish. 800 cases were made.
96
Vinous
The 2023 Chardonnay DuMOL Estate Vineyard is elegant, lifted and classy. Floral overtones and bright, citrus-driven fruit are so alive. Time in the glass brings out the wine's textural richness and resonance. The 2023 is impeccable. I can't wait to taste it from bottle.
Passt Zu
Dem Klassiker: Quiche Lorraine! Harmoniert auch mit gehaltvollen Speisen wie Ente, aromatischem Weichkäse oder leicht pikanten Currys bestens.
Vinifikation
Die Trauben stammen vom Mount Eden aus einer hoch dichten Pflanzung von 9.000 Stöcken pro Hektar. Sie wurden vom 23. September bis zum 1. Oktober gelesen. Nach der Ganztraubenpressung und spontanen Vergärung reifte der Wein 11 Monate lang in 26 % neuen französischen Eichenfässern, gefolgt von sechs Monaten im Tank.
Fact Sheet
| Artikelnummer | 198942 |
| Weintyp | Weisswein |
| Rebsorte(n) | Chardonnay |
| Land | United States |
| Region | Sonoma Coast |
| Jahrgang | 2023 |
| Geschmack | trocken |
| Wein-Stil | charaktervoll & aussdrucksstark |
| Nettofüllmenge (L) | 0,75 L |
| Alkoholgehalt (%) | 14,00 % vol |
| Restsäure (g) | 6,70 g/l |
| Restsüsse (g) | 0,90 g/l |
| Trinktemperatur | 10-12°C |
| Reifepotenzial | 2043 |
| Gesetzliche Angaben | enthält Sulfite |
| Produzent | DuMol |
| Adresse | Abfüller: DuMOL Winery, 1400 American Way, US-95492 Windsor |